Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rutier

Daca in termen de 5 luni am acumulat puncte penalizare pentru depasirea vitezei si altele abateri. Ex: 6 pct - viteza / dec. , 2 pct - acte / feb. , 4 pct - viteza/ martie. Aceste puncte penalizare se sterg in ordinea in care au fost acumulate?
Art. 103 alin. 4 din OUG 195/2002
(4) Punctele de penalizare se anulează la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei.
(5) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce anulează toate punctele de penalizare acumulate până în acel moment.
Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat, Avocat
Raspunsul este afirmativ.