avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rutier

Daca in termen de 5 luni am acumulat puncte penalizare pentru depasirea vitezei si altele abateri. Ex: 6 pct - viteza / dec. , 2 pct - acte / feb. , 4 pct - viteza/ martie. Aceste puncte penalizare se sterg in ordinea in care au fost acumulate?
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 19:30, 26 Martie 2017
Art. 103 alin. 4 din OUG 195/2002
(4) Punctele de penalizare se anulează la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei.
(5) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce anulează toate punctele de penalizare acumulate până în acel moment.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Martie 2017
Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat, Avocat
Raspunsul este afirmativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Puncte penalizare permis rutier. eugenbiziru@yahoo.com eugenbiziru@yahoo.com Punctele de penalizare pe permisul de conducere se cumuleaza pana la 15puncte penalizare. Dupa care permisul se suspenda pe o durata de 90 zile? Pentru ... (vezi toată discuția)
Puncte de penalizare Sorinalacri Sorinalacri As dori o nelămurire. ..În februarie am fost sancționată cu 8 pct pr oprirea în loc interzis iar în august am fost sancționată pt nemurirea centuri cu ... (vezi toată discuția)
Puncte penalizare Pilu Pilu Buna ziua si Anul Nou fericit tuturor. Am si eu o nelamurire, daca poate cineva sa ma lamureasca. Referitor la art.103 alin. 4 din OUG nr. 195/2002 privind ... (vezi toată discuția)