avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

As dori sa stiu daca-mi pot recupera drepturile banesti ce-mi revin pentru o concediere abuziva. Am avut un contract de munca cu un angajator italian si detin actele pentru a face dovada celor spuse. Mentionez ca ma intereseaza sa recuperez atat banii pe concediul de maternitate neplatit cat si celelalte drepturi ce mi se cuvin conform contractului de munca. Daca ma puteti ajuta astept raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:51, 26 Martie 2017
In Italia, inainte de a se adresa instantei, lucratorul are posibilitatea de a recurge la forma de solutionare a litigiului pe cale amiabila pe care o considera cea mai potrivita, putand opta pentru realizarea:
– Tentativei de conciliere in fata Comisiei de Conciliere din cadrul Directiei Provinciale de Munca;
– Tentativei de conciliere sindicala;
– Arbitrajului:
– Arbitraj realizat de catre Comisia de Conciliere din cadrul Directiei Provinciale de Munca,
– Arbitraj prevazut in Contractul Colectiv de Munca,
– Colegiul de conciliere si arbitraj pe cale amiabila,
– Clauza de arbitraj.
– Tentativei de conciliere efectuate in cadrul Comisiei de Autentificare a Contractelor de Munca;
– Concilierii monocratice.
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperere salariala roninfull roninfull buna seara, am lucrat in italia in ultimi 4 ani in regula si la sfarsitul anului 2013 angajatorul nu a mai vrut sa plateasca ultimu salariu pe motiv ca are ... (vezi toată discuția)
Somaj - italia Elof Elof Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri pentru urmatoarea problema. Tatal meu are 55 de ani si lucreaza in Italia cu contract de munca, de ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera banii din străinătate Georgebalas Georgebalas Buna ziua, ma numesc George locuiesc în județul ilfov. Am lucrat 4 ani si 8 luni cu contract de munca la o firmă de distribuit legume si fructe din ... (vezi toată discuția)