Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Permis auto expirat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Permis auto expirat

buna ziua ,am permisul expirat din data de 22 03 2017 am facut toate actele necesare pentru preschimbarea permisului mam dus pe 22 03 2017 sa il prescimb dar nu am stiut ca trbuie sa imi fac programare online pentru al putea preschimba,am facut programarea dar cea mai apropiata data disponibila e pe 13 04 2017,intrebarea mea este pot optine o dovada sa pot circula in continoare ?mentionez ca lucrez ca sofer. multumesc o zi placuta
Nu trebuia sa lasati preschimbarea in ultima zi, aveati posibilitatea sa il preschimbati cu cel mult 15 zile anterior expirarii.

Dovada inlocuitoare cu un termen de valabilitate de 15 zile se elibereaza numai dupa depunerea actelor.

Puteti circula cu permisul expirat dar riscati o amenda in cazul in care sunteti verificat in trafic.

Articolul 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;

c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;

6 x 145 / 2 = 435 lei in 2 zile lucratoare.
multumesc