Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii, divort, drepturile si obligatiile parintilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii, divort, drepturile si obligatiile parintilor

Buna ziua, doresc sa aflu un raspuns la urmatoarea situatie:

Parinti divortati, 2 copii, mama are custodia copiilor, tatal are drept de vizita 1 data la 2 saptamani.

Mama vrea sa plece din tara intr-o tara din UE , la munca impreuna cu copii pentru a le oferi un viitor mai bun, tatal refuza categoric sa semneze.

In situatia in care Romania este membra UE , cetatenii Romani sunt cetateni europeni.

Mama poate lua copii cu ea si fara acordul tatalui (precizez aceasta nu refuza dreptul de vizita) !!!
Clear, dacă mama are autoritate părintească comună cu tatăl şi copiii locuiesc cu ea, iar pe hotărârea judecătorească scrie explicit adresa din Romania a mamei, tot nu poate pleca cu copiii fără acordul domnului.
Martonze, poate sa-i trimita si cu caruta atata timp cat se afla la domiciliu trecut in hotararea de divort la ora la care tatal vine sa ii preia.
When a scris:

Tatal are program de vizita, mama prin mutare ingradeste acel drept al copiilor si al tatalui.
Poate pleca fara acordul tatalui insa se poate alege cu dosar penal pentru nerespectarea hotararii judecatoresti.
Daca trimite copii cu avionul sa fie prezenti la programul de vizita stabilit de instanta atunci e ok. Altfel va avea probleme.

Art. 287
Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
a) împotrivirea la executare, prin opunerea de rezistenţă faţă de organul de executare;
b) refuzul organului de executare de a pune în aplicare o hotărâre judecătorească, prin care este obligat să îndeplinească un anumit act;
c) refuzul de a sprijini organul de executare în punerea în aplicare a hotărârii, de către persoanele care au această obligaţie conform legii;
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
f) nerespectarea hotărârilor judecătoreşti privind stabilirea, plata, actualizarea şi recalcularea pensiilor;
g) împiedicarea unei persoane de a folosi, în tot sau în parte, un imobil deţinut în baza unei hotărâri judecătoreşti, de către cel căruia îi este opozabilă hotărârea,
h) nerespectarea unei măsuri de protecție dispuse în executarea unui ordin european de protecție,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)–g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(3) În cazul faptei prevăzute la alin. (1) lit. h), împăcarea părților înlătură răspunderea penală.

When...cf celor de mai sus Art 287 CP e o mana moarta. Lasati audismele si deschideti cartile, daca dati sfaturi!
Temeiul legal (penal) este Art 379 Alin 2, rezidentul fiind obligat SA NU PLECE cu minorul fix cand vine nerezidentul sa-l ia in "vizita".

Art. 379
Nerespectarea măsurilor privind încredinţarea minorului
(1) Reţinerea de către un părinte a copilului său minor, fără consimţământul celuilalt părinte sau al persoanei căreia i-a fost încredinţat minorul potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei căreia i s-a încredinţat minorul prin hotărâre judecătorească spre creştere şi educare de a împiedica, în mod repetat, pe oricare dintre părinţi să aibă legături personale cu minorul, în condiţiile stabilite de părţi sau de către organul competent.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

@asaofi
Dacă e să ne luăm după litera legii, atunci cei care au doar domiciliul minorului stabilit la ei pot să nu respecte hotărârea, fiindcă minorul nu le-a fost "încredinţat" :)
Martonze, utilizator
Da, Martonze! Facem si noi eforturi (voluntariat) in a conecta NOUL COD PENAL la NOUL COD CIVIL. Sa speram ca ne tzin...cablurile!
asaofi, utilizator