Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care va fi partea mea ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care va fi partea mea ?

In urmă cu multi ani ,mama a divorțat de tata.Apartamentul in care locuiam era al bunicilor mei.Bunica a murit prima.Apoi bunicul a vândut apartamentul unora care mai aveau grijă de el.Mama s-a recasatorit urmând sa aibă încă un copil.Ei au cumpărat o casa in rate dar pe numele fratelui meu vitreg.Tata si el s-a recasatorit cu o femeie cu copil locuind in apartamentul ei.Eu voi mosteni pe cineva in cazul ăsta? Eu stau separat de ei cu familia soțului.
Cred a scris:

Mama s-a recasatorit urmând sa aibă încă un copil.Ei au cumpărat o casa in rate dar pe numele fratelui meu vitreg.

Care frate vitreg, cel nenascut? Sau sotul mamei avea un baiat?

Din descrierea situatiei nu veti mosteni nimic deoarece parintii nu au nimic pe numele lor, deocamdata.

Daca sotia tatalui decedeaza inaintea lui atunci va mosteni si el o cota de 1/4 dar numai in cazul in care tatal nu face un testament in favoare copilului sotiei.
Soțul mamei împreună cu mama au facut un copil.El este frate de mamă. Poate am greșit ca am zis frate vitreg.
Este frate vitreg dar ati spus ca
Mama s-a recasatorit urmând sa aibă încă un copil. Ei au cumpărat o casa in rate dar pe numele fratelui meu vitreg.

Daca urmeaza sa aiba inca un copil nu au cum sa cumpere o casa pe numele fratelui intrucat nu este inca nascut!

Cati ani are copilul mamei din a doua casatorie pe numele caruia au cumparat casa?
cyan, moderator
Din situatia descrisa se intelege ca nu veti mosteni ceva de pe urma parintilor.