Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Retragere membru fondator
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Retragere membru fondator

Buna ziua,

Am infiintat de curand o asociatie si unul dintre membrii fondatori, care este si vicepresedinte doreste sa se retraga. Avem deja o alta persoana care doreste sa preia atributiile sale. Stiu ca trebuie sa inregistram modificarea actului constitutiv la judecatorie, insa pana acolo as dori sa stiu cam cum ar trebui sa sune si ce ar trebui sa contina decizia consiliului director prin care se consemneaza modificarea. Mai este nevoie ca aceasta decizie sa fie autentificata de catre avocat/notar?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Documentele se vor autentifica/atesta de catre notar/avocat.
Nu consililul director consemneaza modificarea. El consemneaza doar vacantarea postului de vicepresedinte in urma demisiei si convoca Adunarea Generala, aceasta face alegeri partiale pentru completarea locului vacant de vicepresedinte. Actele Adunarii Generale ( extras proces-verbal de sedinta, eventual forma actualizata de Act Constitutiv) se atesta avocatial si de depun apoi la Judecatorie in vederea incuviitanrii modificarii actelor constitutive si operarii modificarii in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor. Procedura e ca la o modificare de statut sau de alt element - cerere pe formular tipizat, anexate actele prevazute in modelul de cerere stabilit de O MJ 954 / 2000, taxa timbru de 100 lei etc.