avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... pensionare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

pensionare

Un functionar public poate sa mai ramana in functie dupa data legala la care trebuie sa se pensioneze? Sunt nascuta la data 5 mai 1956 si am 42 de ani vecime .
Cel mai recent răspuns: Andrei Radulescu , Consilier juridic 10:49, 29 Martie 2017
La împlinirea vârstei standard de pensionare și a stagiului de cotizare se iese la pensie de drept potrivit legii 263/2010 și legii 188/1999
La art. 98 din statut Raportul de serviciu existent încetează de drept:d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
O zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Menţinere contract muncă după vîrsta de pensionare comanescug comanescug Bună ziua, Vă rog să-mi răspundeţi la o întrebare: pe data de 20.08.1955 împlinesc vîtsta de pensionare, menţionez că am lucrat din ... (vezi toată discuția)
Lnstitutia ma poate obliga sa ies la pensie? goby goby Nascuta in data de 18.09.1957. Sex feminin Studii superioare la zi de 5 ani (1978-1983) M-am angajat pe 13.09.1983 In intervalul :13.09.1983-01.05.1998 , ... (vezi toată discuția)
Cumulare pensie limita de varsta (65 ani ) cu salariul de la o institutie de stat hodor dana hodor dana Buna ziua. As dori sa stiu daca pot ramane sa lucrez la institutia de stat, mi-am depus dosarul pentru pensie limita de varsta (am facut 65 de ani) pana cand ... (vezi toată discuția)