Forum Discuţii juridice Executare silită Declină soluţionarea cauzei
Discuție deschisă în Executare silită

Declină soluţionarea cauzei

Buna ziua va rog sa ma ajutati sa inteleg termeni judecatoresti. Am avut un card bancar care am crezut ca am terminat dar nu sa inchis. Am fost trimis in judecata de catre o firma: BEJ FLOREA MIHAI Petent: CREDIT PLUS (GULF) Creditor cu solutia-
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de încuviinţare a executării silite.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 01.04.2016
Vreau sa mentionez ca in iulie 2015 am vandut apartamentul si mi-am schimbat domiciliu in alt judet cu alta adresa . Firma recuperatoare da in judecata firma la care lucrez procesul a avut loc cu urmatoarea sentinta .
Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei
Solutia pe scurt: Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei Sectorului 2 Bucuresti, invocată din oficiu. Declină competenţa de soluţionare a cauzei în favoarea Judecătoriei Botosani. Fără cale de atac.
Mentionez ca nu am primit nici o citatie apartamentul a fost revandut la alta persoana pe care nu o cunosc.
Ce ar trebui sa fac si la ce sa ma astept

Multumesc , e prima oara cand am de aface cu tribunalul. Si eu cum pot sa fac contestatie daca nu stiu de proces

poparelu, utilizator
Contestația la executare e o altă procedură, separată de cererea pentru încuviințare.
Cererea de încuviințare silită se judecă fără citarea părților, deci nu veți fi citat.
Veți afla prin blocarea contului bancar, adică veți introduce cardul și nu veți putea scoate banii, sau/și executorul judecătoresc vă va trimite o notificare/somație.
Apoi, în termen de 15 zile de când veți afla de executarea silită(cont blocat, somație de la executor), veți putea formula contestație la executare.