Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... venit sub limita minima pe economie , poprirea e ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

venit sub limita minima pe economie , poprirea e legala ?

Buna ziua ! Daca obtin un venit mai mic decat jumatatea salariului minim pe economie executorul mai e obligat sa-mi faca poprirea pe o treime din venit ? E suficienta o adresa catre executor in care sa-i demonstreze venitul sau trebuie hotarare judecatoreasca ? Mentionez ca nu am venit cu contestatie in timpul util .
Ce reprezintă acest venit, pensie, șomaj, indemnizație ?
Procedura este urmatoarea (si eu acuma m am documentat ): In termen de 15 zile de la aflarea popririi,depuneti o adresa catre executor ,prin care trebuie sa i cumunicati de ce venituri beneficiati ( documente anexa),cu precizarea ca va incadrati in categoria persoanelor cu venituri din munca la limita subzistentei adica va incadrati la art 728 cpc,pct 3 sub jumatatea venitului minim garantat daca aveti 508 lei..Daca nu respecta acest articol trebuie sa l actionati in Instanta dar eu va recomand sa scapati de datorii mai ales daca nu i suma mare.Daca este vorba despre un cont la banca la fel ,numai executorului trebuie sa va adresati ,banca este obligata sa i vireze toata suma pina ce nu primeste dispozitii de la executorul care a instituit poprirea.