avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vechimea la locul muncii si durata concediului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vechimea la locul muncii si durata concediului

Buna ziua,
V-as fi recunascatoare pentru raspunsul la doua intrebari.
1. S-a prelungit durata concediului maternal de la 2 la 3 ani?
2. Am o vechime de 12 ani la actualul loc de munca insa as fi vrut ca de luna viitoare sa-mi schimb jobul. Acolo va trebui sa am o anumita vechime minima? Indemnizatia de 85% (nu?) va fi calculata raportata la viitorul salariu sau de la actualul?
Va multumesc frumos
O zi frumoasa
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:55, 3 Aprilie 2017
1. S-a prelungit durata concediului maternal de la 2 la 3 ani?


Durata concediului pentru cresterea copilului este 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.

2. Am o vechime de 12 ani la actualul loc de munca insa as fi vrut ca de luna viitoare sa-mi schimb jobul. Acolo va trebui sa am o anumita vechime minima? Indemnizatia de 85% (nu?) va fi calculata raportata la viitorul salariu sau de la actualul?

Perioada eligibila pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC poate fi cumulata de la mai multi angajatori. prin urmare, legea nu conditioneaza ca cele 12 luni eligibile sa fie de la acelasi angajator.


Indemnizația lunară pentru creșterea copilului este în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată (n.m., 1233 lei).
Ultima modificare: Luni, 3 Aprilie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie crestere copil AlexAlexandra AlexAlexandra Buna ziua, Sunt insarcinata in 27 de saptamani, sarcina gemelara. Pe data de 11 iulie voi implini 12 de cand sunt angajata. As dori sa intru in ... (vezi toată discuția)
Situație cu concediu creștere copil Ramo029 Ramo029 Bună ziua. Doresc să vă adresez o întrebare: pentru o persoană care a lucrat și o perioadă în străinătate, căreia i s-a acordat stimulentul de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil mireille_is mireille_is Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca eu in ultimele 12 luni am avut 2 joburi cu norma partiala de munca, 6 ore la o firma respectiv 2 ore la o firma ... (vezi toată discuția)