Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vechimea la locul muncii si durata concediului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vechimea la locul muncii si durata concediului

Buna ziua,
V-as fi recunascatoare pentru raspunsul la doua intrebari.
1. S-a prelungit durata concediului maternal de la 2 la 3 ani?
2. Am o vechime de 12 ani la actualul loc de munca insa as fi vrut ca de luna viitoare sa-mi schimb jobul. Acolo va trebui sa am o anumita vechime minima? Indemnizatia de 85% (nu?) va fi calculata raportata la viitorul salariu sau de la actualul?
Va multumesc frumos
O zi frumoasa
1. S-a prelungit durata concediului maternal de la 2 la 3 ani?

Durata concediului pentru cresterea copilului este 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.

2. Am o vechime de 12 ani la actualul loc de munca insa as fi vrut ca de luna viitoare sa-mi schimb jobul. Acolo va trebui sa am o anumita vechime minima? Indemnizatia de 85% (nu?) va fi calculata raportata la viitorul salariu sau de la actualul?

Perioada eligibila pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC poate fi cumulata de la mai multi angajatori. prin urmare, legea nu conditioneaza ca cele 12 luni eligibile sa fie de la acelasi angajator.

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului este în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată (n.m., 1233 lei).
Cornel Vasile, Consilier juridic