Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua
as dori sa stiu daca un mostenitor ce a renuntat la succesiune dupa ambii parinti poate ataca in instanta succesiunea: 6 frati, dupa moartea tatalui in 1978 au renuntat 5 din ei in favoarea mamei si in favoarea celui de-al saselea copil, dupa moartea mamei in 1984, 3 frati au renuntat, mostenirea impartindu-se intre ceilalti 3. Acum unul din fratii ce au renuntat la ambele succesiuni doreste sa atace mostenirea pe motiv ca atunci avea in posesie un apartament si legea nu iti permitea sa detii mai multe proprietati. As dori sa stiu daca are sanse de castig?
Multumesc!
Buna ziua,
Da, puteti ataca in instanta dar sansele sunt aproape 0.
Dumneavoastra luati hotararea definitiva dar eu, in locul dumneavoastra, m-as abtine stiind ca nu am sanse de castig ci de pierdere (taxa de timbru, onorarii de avocat, etc)
nu vreau eu sa atac succesiunea, ci un unchi al meu, voiam sa stiu daca are sanse sa castige.
multumesc frumos pentru raspuns!