Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Asociatie de cercetare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Asociatie de cercetare

Buna ziua
Am urmatoarea situatie: o asociatie -Centrul de studii media si cercetare cod caen 7220, 8559, 8560, neplatitoare de TVA, efectueaza un curs in Bruxelles si face o factura in euro fara TVA, intrebarile mele sunt:
1. Este considerata activitate economica?
2. Asociatia trebuie sa se inregistreze ca platitoare de TVA in Romania pentru a putea factura?
3. Factura va trebui inregistrata ca taxare inversa in cazul in care va trebui sa se inregistreze ca platitoare de TVA?

Multumesc anticipat!
Daca valoarea tranzactiilor in anul curent este sub 10000 euro (sau echivalent) atunci nu aveti obligatia inregistrarii in registrul de TvA