Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in urma decesului unei persoane concubina are drepturi asupra bunurilor mobile si imobile ale defunctului ?
'
Buna ziua
Nu, la bunurile lui NU!
Eventual se poate incepe o actiune in instanta pentru imbogatire fara justa cauza conform art. 1345 Cod Civil
Condiţii
Cel care, în mod neimputabil, s-a îmbogăţit fără justă cauză în detrimentul altuia este obligat la restituire, în măsura pierderii patrimoniale suferite de cealaltă persoană, dar fără a fi ţinut dincolo de limita propriei sale îmbogăţiri.
Nu.
Numai sotia supravietuitoare are dreptul la o cota din mostenire. Calitatea de sotie supravietuitoare se dovedeste cu certificatul de casatorie.
Cota ce ii revine, depinde de ceilalti mostenitori cu care vine in concurs la succesiune (copii, parintii, fratii/surorile defunctului, bunici, fratii/surorile bunicilor defunctului, unchi/matusi si veri primari).
scuzati-mi va rog ignoranta,eu ca sora am dreptul la mostenire dupa fratele meu?chiar daca eu am 50%di ap lui ?
Daca fratele nu are copii, da aveti dreptul.
Cota dvs depinde de mostenitorii cu care veniti la mostenire: sotia fratelui, parintii dvs si alt frati daca mai sunt.
are un copil dintr-o casatorie anterioara,eu ,adica sora decedatului,si fica mea.altcineva nu mai e .cine care si cum avem dreptul?