Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... constructia unei terase a unui bar langa parcarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

constructia unei terase a unui bar langa parcarea locatarilor

Buna ziua,
Acum trei ani, vis-a-vis de blocul în care locuiesc, lângă parcarea blocului, a fost construita o casa după retrocedare. Ulterior a fost deschisa o cafenea. Anul trecut și-au construit o terasa care este amplasata parțial și pe trotuar, blocând total accesul pietonal cu aceasta construcție din lemn.
Accesul pe terasa este făcut prin parcare, anulând doua locuri de parcare din totalul de 9 locuri conform planului de urbanism al primăriei. Proprietarii barului s-a impus cu forța și locatari blocului de vis-a-vis au renunțat sa mai folosească cele doua locuri libere pentru ca și-au găsit mașinile zgâriate.
Terasa are streașina pe bordura dintre trotuar și parcare.
Când am parcat mașina pe cele doua locuri libere am fost amenințat de către cei doi proprietari al barului și mașina mi-a fost zgâriata.
Barul și terasa au un program prelungit, peste ora 22:00 distanta intre blocul cu locatari și terasa este sub 20 m iar de la noi locatarii blocului, nimeni nu a cerut acordul locatarilor blocului pentru avizul de funcționare.
Pentru cele arătate mai sus va rugam sa ne spuneți ce pași avem de făcut pentru a anula avizul de funcționare a terasei deoarece nu ne putem odihni după ora 22:00, accesul pietonal și anularea accesului în bar și terasa prin parcarea blocului.
Va mulțumim anticipat pentru sprijinul acordat.
Presedintele asociatiei de proprietari in calitatea sa de reprezentant al asociatiei cu tertii trebuie sa faca pasi pana la primarie unde sa depuna o sesizare cu privire la situatia existenta.