Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua,

Daca o salariata intra in concediu pentru crestere copil pana cand copilul implineste 1 an si apoi revine la munca, ce se va intampla cu concediul de o luna care ii revenea tatalui?
Mama va trebui sa revina cu o luna mai devreme la munca chiar daca ea sta decat pana la un an cu copilul ?

Va multumesc!
Cel mai bine este sa intrebati fie la AJPIS, fie la ANPIS.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.