Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren fara succesiune- obligare la plata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren fara succesiune- obligare la plata impozitelor

Buna ziua,

Tatal meu se confrunta cu o problema. Cand parintii acestuia au decedat, nu s-a facut succesiunea iar terenul a ramas pe numele defunctului. Tata nu s-a folosit niciodata de acel teren, nu il intereseaza sa si-l treaca in proprietate, vrea doar sa scape de el si de impozitul care este obligat sa-l plateasca. Care ar fi solutiile? Se poate face donatie la primarie? Se poate recupera impozitul platit atatia ani de zile pentru ceva ce nici macar nu-i apartine? A platit impozit pana in 2014 si dupa aceea a incetat plata si a primit recent o instiintare de executare silita a platii si nu prea intelege procedura de "executare silita". Astept raspunsuri.

Va multumesc!
Bună ziua. Dl nu poate sa * scape* de terenul în cauza . TB sa dezbata succesiunea după părinții săi ulterior poate înstrăina acel teren dacă dorește. Sau dacă nu l interesează poate accepta ca primăria sa l execute silit, în sensul ca acel teren va fi vândut prin licitație publica pt ca primăria sa și recupereze impozitele neplătite. Dar nu e mai ușor sa se dezbata succesiunea si apoi sa se vândă acel teren? Astfel obține și niște bănuți, achita și restul de impozit și scăpa și de problema terenului .