Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocație
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocație

Buna ziua in curând am venit din Italia cu copilu meu de 1 an si vreau săi depun actele pentru alocație ,,mi se va da si alocatia din urma? In Italia nu am primit nici un ban sau alocație .Va Multumesc
În primul rând, nu veţi primi alocaţia din urmă.
Apoi, contează care e statutul Dvs.:Copilul are tată înscris în certificatul de naştere?Dacă DA, aceţi autoritate părintească comună? Dvs. aveţi loc de muncă în Romania?
În funcţie de răspunsul la aceste întrebări, veţi primi alocaţia aici, în Romania.
Legea 61/1993
art.6
....
(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocaţiei de stat pentru copii se poate face şi pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.
.....

Prin urmare, puteti primi retroactiv din urma pe maxim 12 luni.