Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de noapte

Patronul unei firme de productie (adica se lucreaza efectiv,doar o ora pauza de masa) obliga angajatii la urmatorul program de mai multe luni de zile: zilnic,in doua schimburi :7-18 si 18-6,fara a acorda sporuri salariale sau zile libere.Un salariat lucreaza o saptamana doar noaptea,saptamana urmatoare doar ziua.Nu ar trebuie ca dupa programul 18-6 sa fie liberi 24 ore?Este legal programul impus,daca nu,ce sfaturi aveti pentru angajati,tinand cont ca au fost amenintati cu desfacerea contractului de munca daca nu accepta programul.
Timpul legal de munca este de 40 h/sapta. sau de maxim 48 h/sapta. incluzand orele suplimentare, durata poate fi prelungita peste 48 h cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de o luna/cazuri excep. la 12 luni, sa nu depaseasca 48 h.
Daca duarata de lucru este de 12 h va urma un repaus de 24h.
Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salaritului, exceptand cazurile de forta majora. Munca suplimentara se compenseaza prin orel libere platite in urmatoarele 30 de zile sau prin adaugarea unui spor la salariu. Sporul nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.
Munca de noapte , minim 3 ore in intervalul 22-06, se compenseaza prin program de lucru redus sau prin un spor de minim 15% din salariul de baza pt fiecare ora de munca prestata.
Cum la locul de munca respectiv nu se respecta nimic din prevederile legale, iar solutionarea amiabila nu este posibila, recomandat ar fi sa faceti o reclamatie la Inspectoratul Teritorial de Munca in care sa evidentiati abuzurile angajatorului.