Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare

Buna ziua,
Doresc încheierea unui contract de vânzare-cumpărare ce are ca obiect un apartament. Exista in momentul de fata o mică problema privind cota indiviza de teren. Inițial, proprietarul actual a avut acest teren "in folosință"; ulterior, a fost emis pe numele acestuia titlu de proprietate asupra terenului. Aceasta schimbare nu a mai fost operata la ANCPI de catre proprietar, drept urmare, in momentul de fata in extrasul de carte funciara apare cota indiviza de teren ca fiind "in folosință" si nu "in proprietate". Întrebarea mea este, dacă se poate trece terenul respectiv "in proprietate" in momentul încheierii actului de vânzare-cumpărare (in baza titlului de proprietate) sau trebuie ca proprietarul actual sa opereze aceasta schimbare ANCPI inainte de intocmirea contractului?
Care este procedura ce ar trebui urmata in acest caz?
Multumesc anticipat
Nu, nu se poate.
Notarul public respecta mentiunile din extrasul de carte funciara. De asta il si solicita..
Deci proprietarul trebuie sa opereze modificarea si ulterior sa se incheie contractul de vanzare cumparare.