Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de munca CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de munca CCC

Buna ziua,

Daca mi se suspenda contractul de munca pentru concediu crestere copil pe o perioada de doi ani, iar in locul meu altcineva ocupa postul, contractul noului angajat pe ce perioada se incheie? Pe 2 ani, perioada in care contractul meu este suspendat, un an, sau perioada nederminata?
Teoretic, contractul pentru persoana care va inlocuieste ar trebui sa fie numai pentru perioada respectiva...Oricum, la intoarcere postul dvs. trebuie eliberat.
Codul Muncii
Art. 83.
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
a) inlocuirea unui salariat in cazul suspendarii contractului sau de munca, cu exceptia situatiei in care acel salariat participa la greva;
.....

Art. 84
....
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.