Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietate masina, act doveditor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietate masina, act doveditor

Buna ziua!

Impreuna cu prietenul meu am cumparat un autoturism pentru care am contribuit cu sume egale. Contractul de vanzare-cumparare a fost facut pe numele lui, de asemenea si inmatricularea si restul actelor aferente, el figurand in prezent ca unic proprietar.
Avand in vedere ca deocamdata nu suntem casatoriti, vreau sa stiu ce actiuni pot fi intreprinse prin care sa am dreptul la jumatate din valoarea autoturismului in cazul unei separari? Un act de donatie a unei cote parti din valoarea autoturismului este posibil? O declaratie semnata de catre el la notar, este suficienta?
Am gasit putine raspunsuri clare pentru aceasta situatie, multi consisderand ca solutie "increderea oarba", dar mie personal nu mi se pare o solutie avantajoasa sau sigura.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns!
adelehsd, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~