Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... raspundere director executiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

raspundere director executiv

Buna ziua!

As avea nevoie de cateva indrumari sau informatii in legatura cu o situatie destul de delicata: am fost director executiv la o societate comerciala, si in aceasta calitate am semnat un contract de prestari servicii cu o tipografie. Intre timp mi-am dat demisia. Insa firma respectiva nu a facut in totalitate platile catre tipografie (BO fara acoperire). Eu nu am semnat acte pe partea financiara (CEC-uri, BO), insa reprezentatul tipografiei considera ca eu sunt principalul vinovat si doreste sa ma traga la raspundere penal. As vrea sa stiu daca acest lucru este posibil. Si m-ar mai interesa care este procedura legala si uzuala in acest caz (intentare proces).

Va multumesc!

Corina Saceanu
eXISTA O MARE DEOSEBIRE INTRE SEMNAREA UNUI cec FARA ACOPERIRE SI SEMNAREA UNUI BILET LA ORDIN..Cert este ca,in cazul in care dvs.ati semnat doar un contract,fara a emite si biletul la ordin,nu exista nici/o rapundere penala.
CEC-ul emis fara acoperire constituie infractiune prevazuta de codul penal.Insa nu este cazul aici.
Cum dovedeste ca dvs ati comis o infractiune prev si sanctionata de codul penal? Faptul ca societatea com nu i-a achitat facurile este cu totul alta problema si trebuie actionata societatea pe parte comerciala in instanta nu persoanele fizice.Pe dvs eventual va pot trage la raspundere personala doar actionarii societatii pt care ati lucrat daca se dovedeste ca ati prejudiciat societatea.Creditorii societatii se pot indrepta catre persoanele fizice, adm,dir exec, doar pe legea falimentului ceea ce iara nu este cazul aici.