Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie inculpat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie inculpat

Sunt inculpat pentru marturie mincinoasa intr-un proces si am primit citatie acasa. Problema este ca sunt plecat din tara de 7 luni, lucrez in UK si nu prea am timp sa ma prezint la toate sedintele care vor avea loc. Ma puteti ajuta cu un sfat, pot prezenta vreo dovada in instanta cum ca lucrez in UK si nu ma pot prezenta ulterior(in caz ca ajung la prima sedinta)? Ce se intampla daca nu ma prezint la prima sedinta sau la mai multe?
Angajati-va un avocat sa va apere si sa va reprezinte la termenele fixate de instanta, este in interesul dvs.
Daca nu va prezentati si ati fost legal citat, se judeca in lipsa dvs si riscati o condamnare cu executare.
Am inteles, ma voi prezenta cel putin la prima sedinta impreuna cu un avocat. Va multumesc pentru raspunsuri.