Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in anul 2012- partaj neefectuat- costuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in anul 2012- partaj neefectuat- costuri

Buna ziua. Am divortat in 2012 si nu am facut partajul . Il pot face acuma ? Si cat mar costa. Va multumesc !
Il puteti face. Va costa taxa de timbru, eventual expert daca o fi nevoie, avocat daca doriti...
Va multumesc frumos !
Partajul se poate face si dupa divort, iar costurile sunt cele referitoare la taxa timbru (se poate formula cerere de ajutor public judiciar daca nu aveti venituri suficiente), onorariu expert (se va efectua o expertiza tehnica si evaluatorie asupra imobilului), onorariu avocat (daca e cazul).
Da, puteti promova actiunea de partaj bunuri comune.
Taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile.
De asemenea in functie de componenta masei partajabile este necesar sa se efectueze expertize tehnice de specialitate ( bunuri imobile sau/si mobile dupa caz).
Daca optati pentru asistenta/reprezentarea unui avocat, la cele de sus se ma adauga onorariul acestuia.
Toate costurile suportate de dvs. cu acest proces constituie cheltuieli de judecata care pot fi solicitate la judecata pe fond a cauzei.