Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar compensatoriu pt concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar compensatoriu pt concediere

Buna ziua ,

In urma concedierii individuale conf art 65 Cm, angajatorul a acordat 1,5 salarii compensatorii. Aceste ,,venituri" desi se stipuleaza ca vor fi acordate la nivelul salariului de baza ( adica brut) a fost indexat!? Atata timp cat aceste venituri suplimentare nu figureaza ca salarii in cartea de munca si implicit vechime in munca , nu inteleg de ce au fost diminuate cu toate taxele - pensii, asig sociale impozit etc. Daca azi a incetat CIM si am primit 1,5 salarii compensatorii , eu nu mai figurez ca asigurat , contribuabil la pensii etc....????, de ce s-au retinut aceste taxe pt inca 1,5 luni..
~ Conținut șters la cerere ~
Fiind platit din fondul de salarii, este asimilat cu acestea si se impoziteaza ca venit.