Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face daca nu sunt platite orelede noapte?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face daca nu sunt platite orelede noapte?

Buna ziua!
As dori sa stiu ce pot face sau unde ma pot duce ,daca nu se platesc ore de noapte,sarbatorile legale.
Orele de noapte pe fluturAs sunt doAr fictive,salariul este fix.Pot demonstra cu fluturasele ca am o luna de dimineata si Am luat acelasi salariu ca atunci cand lucrez de noapte,.Tot staff-ul este in aceeasi situatie...si lucram in ture ..gen o sapt de lucru ar fi: 23-07,23-07,21-05,19-03,15-23.. Tura este de 8 ore,muncim 5 zile cu 2 libere,6 zile cu 2 libere.
Va rog frumos astept un raspuns!
Va multumesc
Faceti o reclamatie in scris la Inspectoratul Teritorial de munca!
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
l) incalcarea prevederilor legale referitoare la munca de noapte, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;

m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Cereti inregistrarea numarului de ore lucrate zilnic cu cuantificarea lor orara si o dovada care sa existe si la dvs. si care sa nu poata fi distrusa.
Conform art.119 C.mun., angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat.

În practică, evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat se ţine de căre angajator prin intermediul foii colective de pontaj sau a condicii de prezenţă.