avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program 24 cu 48 libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program 24 cu 48 libere

Lucrez de 6 ani 24 de ore cu 48 libere ,ce este de facut in conditia in care,in ziua de azi depinzi de locul de munca ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:52, 16 Aprilie 2017
Fie va schimbati locul de munca, fie sesizati - pentru nerespectarea legislatiei - organele abilitate cu drept de control in domeniul muncii.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Ultima modificare: Duminică, 16 Aprilie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectarea programului de munca pulag pulag In cazul in care un angajat constata ca nu-i sunt respectate drepturile privind timpul de munca este recomandata/obligatory informarea angajatorului privind ... (vezi toată discuția)
Itm danidany danidany Buna ziua,am si eu o intrebare cum ar trebui să procedez daca am lucrat timp de 4 ani 24-48 si in contract scrie 12-24 fara a avea liber cand erau ... (vezi toată discuția)