Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parinti cu boli psihice
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parinti cu boli psihice

buna ziua, o intrebare.am ambii parinti cu grave probleme psihice, fac o gramada de lucruri prin care pot distruge, pot da foc,se pot rani pe ei sau pe altii .Sint agresivi, ameninta, arunca cu pietre, da cu cutitul..etc. Am incercat sa ii duc la un control psihiatric dar refuza , spunind ca eu am aceste probleme, nu ei !! Deja problemele create de ei sint foarte mari, inclusiv financiare si materiale.Care ar fi procedura legala prin care se poate atesta starea lor psihica si faptul ca discernamintul este minim..si ce as putea face mai departe?
Initial contactati autoritatea pentru protectia copiluluicare detine compartiment si inspectori specializati pentru verificat astfel de situatii