avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... lesire minori din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

lesire minori din tara

Buna ziua,
Am divortat in 2005 si copiii mi-au fost incredintati mie, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Pot merge in strainatate cu fetele mele (in vacanta) sau am nevoie de acordul fostului sot?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: d12d , utilizator 16:57, 19 Aprilie 2017
Nu aveti nevoie, in 2005 nu era autoritatea parinteasca comuna.
Multumesc frumos "When", dar...sunteti sigur(a)?
Chiar aici, pe site, cineva mi-a scris aseara ca AM nevoie de acordul fostului sot, vad ca azi a disparut mesajul.
Scuze pt insistenta, dar nu imi permit sa risc, am biletele de avion pt martea viitoare si n-as vrea sa ratam plecarea.
Daca aveti deja biletele inseamna ca aveti si pasapoartele pregatite. La emiterea pasapoartelor v-a fost solicitat acordul tatalui? Daca nu, asa cum spunea dl. when, nu aveti nevoie. Divortul d-voastra s-a pronuntat inainte de noul cod civil (2011) cand regula a devenit autoritatea parinteasca comuna. Daca nu au intervenit modificari ale hotararii din 2005, nu aveti nevoie de acordul tatalui.
Dacă nu credeţi, intraţi pe pagina Poliţiei de frontieră şi citiţi acolo pasajul cu ieşirea din ţară a minorilor.
Trebuie să aveţi la Dvs. hotărârea judecătorească în original, cu ştampila aceea cu "definitiv şi irevocabil" aplicată pe ultima pagină, trebuie să aveţi şi o copie xeroxată, este posibil să vi-o ceară poliţiştii la plecare, copiii să aibă paşapoarte valabile.
Dacă aţi obţinut paşapoartele copiilor fără acordul tatălui, la fel veţi pleca şi cu copiii fără acordul lui.
Multumesc, tuturor.
Copiii au implinit 14 ani recent si au C.I, nu pasaport (plecam in Franta), iar la politie am prezentat hotararea de divort din 2005, cu stampila mentionata.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Aprilie 2017
d12d, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Traducere hotarare divort anyany_34 anyany_34 Buna ziua. Am divortat in 2010. In Hot. de divort scrie ca fostul este de acord sa imi incredinteze copilul spre crestere si educare. Are dreptul la vizita la ... (vezi toată discuția)
Plecare minor din tara alina27 alina27 buna seara...am 2 copii cu care doresc sa parasesc tara,dar fostul meu sot nu mi da procura.exista cumva posibilitatea de a l da in judecata si sa l oblig sa ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil cu acord de mediere, urmat de decesul fostului sot sinady sinady Toate s-au intamplat foarte repede. Am divortat luna trecuta, hotararea judecatoreasca e pe drum. Fostul sot a decedat. Nu intru in amanunte, dar mentionez ca ... (vezi toată discuția)