Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... lesire minori din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

lesire minori din tara

Buna ziua,
Am divortat in 2005 si copiii mi-au fost incredintati mie, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Pot merge in strainatate cu fetele mele (in vacanta) sau am nevoie de acordul fostului sot?
Multumesc anticipat.
Nu aveti nevoie, in 2005 nu era autoritatea parinteasca comuna.
Multumesc frumos "When", dar...sunteti sigur(a)?
Chiar aici, pe site, cineva mi-a scris aseara ca AM nevoie de acordul fostului sot, vad ca azi a disparut mesajul.
Scuze pt insistenta, dar nu imi permit sa risc, am biletele de avion pt martea viitoare si n-as vrea sa ratam plecarea.
Daca aveti deja biletele inseamna ca aveti si pasapoartele pregatite. La emiterea pasapoartelor v-a fost solicitat acordul tatalui? Daca nu, asa cum spunea dl. when, nu aveti nevoie. Divortul d-voastra s-a pronuntat inainte de noul cod civil (2011) cand regula a devenit autoritatea parinteasca comuna. Daca nu au intervenit modificari ale hotararii din 2005, nu aveti nevoie de acordul tatalui.
Dacă nu credeţi, intraţi pe pagina Poliţiei de frontieră şi citiţi acolo pasajul cu ieşirea din ţară a minorilor.
Trebuie să aveţi la Dvs. hotărârea judecătorească în original, cu ştampila aceea cu "definitiv şi irevocabil" aplicată pe ultima pagină, trebuie să aveţi şi o copie xeroxată, este posibil să vi-o ceară poliţiştii la plecare, copiii să aibă paşapoarte valabile.
Dacă aţi obţinut paşapoartele copiilor fără acordul tatălui, la fel veţi pleca şi cu copiii fără acordul lui.
Multumesc, tuturor.
Copiii au implinit 14 ani recent si au C.I, nu pasaport (plecam in Franta), iar la politie am prezentat hotararea de divort din 2005, cu stampila mentionata.
d12d, utilizator