Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum aflu daca lucrez legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum aflu daca lucrez legal?

Buna ziua! Pe data de 1 aprilie am inceput munca la un magazin,pe postul de vanzatoare,dar pana in momentul de fata nu am semnat niciun contract,nici eu,nici colega mea de tura,iar de fiecare data cand intrebam oamenii se fac ca ploua.Mi s-a spus ca de la 1 aprilie voi lucra cu contract,dar astazi am verificat asigurarea de la cnas unde apar ca neasigurata.Unde pot verifica daca lucrez legal,exista posibilitatea ca statutul de asigurat medical sa se actualizeze greoi si din aceasta cauza sa imi apara asa?
Puteti solicita de la ITM un extras Revisal si vedeti daca au transmis sau nu c.i.m..