Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare bun imobil mostenit fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare bun imobil mostenit fara acte

Buna ziua! Tatal meu a murit in 2002 si in urma lui am ramas eu, fratele meu si mama. Casa parintilor a fost construita de tatal meu, fiind pe numele lui, iar dupa ce el a decedat, factura electrica si impozitul pe casa au fost trecute pe numele mamei in calitate de vaduva. Dar noi nu am dezbatut succesiunea si nu avem un titlu propriu-zis de proprietate pe numele nostru. In prezent, vrem sa vindem casa si as dori sa va intreb care este procedura de urmat pentru a intra in posesia unui titlu de proprietate pentru a putea face o vanzare valabila. Va multumesc!
DanaBirzu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Da, tatal meu a construit casa si ca act avea autorizatia de construire pe numele lui. Noi avem in posesia noastra acum autorizatia de construire, planul lucrarii si un act de la primarie care i s-a eliberat mamei dupa decesul tatalui, ce atesta ca mama este mostenitoarea lui. Sunt suficiente aceste acte pentru a putea dezbate succesiunea si pentru a vinde apoi imobilul? M-ar interesa sa stiu daca este necesar ca noi sa figuram in cartea funciara pentru a putea vinde casa, in conditiile in care noi nu am facut niciun demers in acest sens dupa decesul tatalui meu.
~ Conținut șters la cerere ~
Inteleg, multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!