Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj locuinta

In caz de divort , printre altele , locuinta va face parte din bunurile care fac obiectul unui partaj. Fiecare din cei doi soti (fosti) ar urma sa primeasca jumatate . Este posibil ca unul din ei sa cumpere de la celalalt , prin credit (ipotecar , imobiliar etc) o jumatate de apartament? Logic , mie asa mi s-ar parea. Ca doar nu e musai sa fie vandut tot apartamentul si apoi sa se faca impartirea c/valorii.
Cereti atribuirea atribuirea apartamentului dvs. cu obligatia de a plati o sulta.
Atentie ca instanta poate da un termen in care se plateste sulta.
nu neaparat totul se imparte 50/50, legal si cu un bun avocat, partajul se face conform venitului individual pe perioada casatoriei. sa nu se uite ca sotia de obicei are 2 servicii cel putin, unul cu carte de munca iar celalalt la domiciliu ca intretinatoare a locuintei si familiei.
este gresita ideea si conceptia de 50/50, de ce sa existe preconceptie cind legal nicaieri nu e scrisa?