Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Solicitare informație
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Solicitare informație

În cazul solicitări unei expertize judiciară contabilă, se poate cere determinarea cotei indivize după care s-a făcut calculul cotelor de întreținere ( aceasta fiind eronată pe listele de plată)?
Bună ziua,

La stabilirea obiectivelor expertizei puteți cere ce doriți, instanța va admite obiectivele stabilite de dvs sau le va schimba, dacă e cazul.

Succes,
Calculul la intretinere in cadrul asociatiei de proprietari nu se face pe cota indiviza ci pe baza citirilor daca exista masuratori pe apa rece, apa calda, gaze, respectiv pe numar de persoane (gunoi) sau pe apartament pentru cheltuieli administrative.
O expertiza poate certifica cota indiviza, dar nu este utila pentru stabilirea cheltuielilor de intretinere.