Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla daca un angajat este ceretat penal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla daca un angajat este ceretat penal

Daca un angajat este cercetat penal in urma unui accident rutier pentru conducerea cu permisul suspendat, conducerea sub influenta alcoolica ce obligatie are angajatorul il mai poate tine la munca sau il poate concedia?
Codul Muncii
art.56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
f) ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
....

art.61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
....
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv sau arestat la domiciliu pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;
....
Multumec mult!