Forum Discuţii juridice Traduceri Traducãtor autorizat - care este cea mai buna forma ...
Discuție deschisă în Traduceri

Traducãtor autorizat - care este cea mai buna forma de organizare? PFA?

Buna tuturor,
Sunt Trad autorizat de MJ.
Vreau sa infiintez o firma pt ca am un contract cu o alta firma din afara pt prestari serv de traduceri si trebuie sa emit factura.
1. ce imi recomandati: PFA , Intreprindere indiv.?
2. sa ma inregistrez platitor de TVA sau neplatitor?
3. ce cheltuieli pot avea pe firma: tel mobil, internet, intretinere..?
4. pot deschide o astfel de firma daca momentan sunt in somaj si nu vreau sa renunt la el?
5. impozit pe venit estimat sau la norma de venit?
6. daca doresc ulterior sa inchid firma, ce implica acest lucru?
7. se poate alege un singur cod CAEN sau mai multe?
8. pt traducatori, exista o norma de venit impusa?
9. impozitul de 16% se plateste la tot ce incasez efectiv sau la ce ramane dupa ce se scad cheltuielile?
10. trebuie sa te inregistrezi si la ORC, sau e suficient numai la Adm. Financiara?

Astept cu nerabdare rasp voastre.
buna,

am citit cu interes linck'ul trimis. vroiam sa te mai intreb ceva : dupa ce obtin codul fiscal de la administratia financiare, trebuie sa imi fac stamila cu care sa stampilez facturile si chitantele pe care le voi emite ? cum se va numi PFA' ul ? sunt facturi special pentru pfa, adica ma gandesc ca nu exist rubrica de tva ?

merci frum
Buna,

1. dupa ce obtii CIF-ul de la Administratia Financiara, va trebui sa faci o stampila care sa il contina si pe acesta.
2. PFA-ul va purta numele tau "Nume Prenume - traducator autorizat".
3. Da, exista si facturi fara TVA pe care le poti cumpara sau poti descarca un program de facturare care sa aiba si optiunea aceasta.
multumesc frumos pentru lamuriri !
Buna!
De curand am primit autorizatia de traducator si as vrea sa infiintez PFA pe traduceri.Am niste nelamuriri si v-as fi recunoscatoare da m-ati ajuta...In primul rand, cum e cu platitor/neplatitor de TVA?E adevarat ca, daca estimezi venituri mai mici de 35000 euro/an,nu mai platesti TVA? Tu cum ai facut, Ellise, ca sa nu fii platitor TVA?
A doua problema ar fi legata de contabilitate.Ce inseamna "contabilitate in partida simpla"?Ce acte de contabilitate trebuie sa aiba un PFA care tine contabilitate in partida simpla(ma refer la registru de incasari, chestii din astea)?
Astept niste raspunsuri si va multumesc foarte mult pentru ajutor!:)
Buna,

Nu ai de ce sa te inscrii ca platitor de TVA decat daca vrei sa iti complici existenta :)
Eu cand am depus declaratia 070, nu am notat nimic la sectiunea dedicata TVA-ului. Din pacate nu iti pot indica cu exactitate articole din legislatie, dar poate ne ajuta un contabil cu treaba asta.
Contabilitatea in partida simpla inseamna in principal ca tii evidenta veniturilor si cheltuielilor in functie de natura lor. Aici poti gasi mai multe informatii referitoare la acest lucru, ca si la documentele justificative si registrele necesare: [ link extern ]

O seara buna!