Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creanta prescrisa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creanta prescrisa

Buna ziua. Am trimis la eos ksi o solicitare prin care le.am explicat ca nu mai am nici un credit de platit,pt ca s.a prescris. Iar ei mi.au raspuns prin urmatorul mesaj "Prescriptia extinctiva stinge doar dreptul la actiune neexercitat in termenul de
prescriptie si nu stinge in nici un caz dreptul subiectiv civil si nici obligatia civila
corelativa, aceasta continuand sa existe sub forma unei obligatii imperfecte.
Avand in vedere aceste aspecte, precum si faptul ca nu a fost facuta pana in
acest moment dovada achitarii debitului in discutie, consideram ca aceasta creanta
continua sa existe.
Deci, consecintele stingerii prin prescriptie a dreptului la actiune in sens material,
nu contrazic supravietuirea dreptului subiectiv civil si a obligatiei corelative, titularul
dreptului la actiune putand sesiza organul de justitie, intrucat dreptul la actiune in sens
procesual este imprescriptibil" . sa inteleg ca totusi am de plata? Va multumesc.
Da , datorie aveti, nu va pot obliga insa sa o platiti. O platiti doar daca vreti. Cam asta e cu prescriptia.
asta au scris si ei.
Prescriptia extinctiva stinge doar dreptul la actiune neexercitat in termenul de
prescriptie

Puteti sa le raspundeti cu acelasi citat , sa le ziceti ca asta va interesa sau puteti sa nu le raspundeti mai mult decat ati facut-o.