avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In timpul CCC pot sa incetez contractul de munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In timpul CCC pot sa incetez contractul de munca?

Buna seara .
As dori sa va intreb.
Daca sotia dupa 2 ani de concediu maternal este obligata de lege sa se intoarca
la angajatorul actual sau poate intra in preaviz din perioada de concediului maternal.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulianoro , utilizator 11:36, 21 Aprilie 2017
Oricand in timpul concediul pentru cresterea copilului poate face cerere de reluare a activitatii si, odata cu aceasta, poate sa-si dea si demisia si sa lucreze perioada de preaviz.
Sotia nu este obligata sa revina la locul de munca de unde a intrat in CCC .

De asemenea, poate solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.-, situatie in care nu se acorda preaviz.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din concediu de crestere copil urmata de demisie danielcid danielcid Buna ziua, Sotia mmea este in acest moment in concediu de crestere a copilului pana in vara acestui an. Ea vrea sa se intoarca la munca din martie, dar la ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz in impul concediului de crestere copil Iuli An Iuli An Buna ziua, Sotia mea urmeaza sa se intoarca la serviciu cu 60 de zile mai devreme,iar eu doresc sa intru in Concediu de Crestere Copil pentru 60 de zile. In ... (vezi toată discuția)
Schimbare loc de munca din concediu de crestere al copilului Claudiu_Darius Claudiu_Darius Buna ziua, Sotia mea este in concediu de crestere al copilului si doreste sa se intoarca la munca dar in cadrul altei firme. Va rog sa ma ajutati cu cateva ... (vezi toată discuția)