Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In timpul CCC pot sa incetez contractul de munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In timpul CCC pot sa incetez contractul de munca?

Buna seara .
As dori sa va intreb.
Daca sotia dupa 2 ani de concediu maternal este obligata de lege sa se intoarca
la angajatorul actual sau poate intra in preaviz din perioada de concediului maternal.
Va multumesc.
Oricand in timpul concediul pentru cresterea copilului poate face cerere de reluare a activitatii si, odata cu aceasta, poate sa-si dea si demisia si sa lucreze perioada de preaviz.
Sotia nu este obligata sa revina la locul de munca de unde a intrat in CCC .

De asemenea, poate solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.-, situatie in care nu se acorda preaviz.
Multumesc