Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafaţa locativă
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafaţa locativă

Care este suprafaţa un apartament care se i-a pentru calculul contribuţiei lunare individuale la întreţinere.

In contractul de vazare cumparare al apartamentului, daca va uitati cu atentie, o sa gasiti notiunea de suprafata utila, adica suprafata tuturor camerelor, a holurilor, a debaralelor.
Nu intra in categoria suprafetelor utile balconul, logia, suprafata pragurilor, suprafata ocupata de sobe (daca aveti asa ceva).
De obicei aceste documente sunt insotite de o schita a locuintei, schita mai are si o situatie centralizatoare cu suprafetele enumerate mai sus si un total, din care sup. utila....

Puteti cere informatii si la asociatie.
La calculul cotelor lunare de intretinere se ia in considerare suprafata utila a apartamentului care este precizata inclusiv in documentul de achiztie bun imobil