Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... John Grisham
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

John Grisham

Intrucat este un autor care are in principal ca subiect al romanelor sale thriller-ul juridic va propun si sugerez si sfatuiesc si solicit samd sa-l cititi ;) .Preferata mea este "Maestrul". Daca mai sunt dintre voi care l-au citit poate va expuneti pareri sau impresii despre unul din romanele sale.
luiza2008:
Si cu restul de carti ce facem? Le vom citi intr-o alta viata!?
Si cand te gandesti ca unii, multi, n-au cititi nici macar una din cele 100.
tudorvaleriu a scris:

luiza2008:
Si cu restul de carti ce facem? Le vom citi intr-o alta viata!?
Si cand te gandesti ca unii, multi, n-au cititi nici macar una din cele 100.

Nu cred ca ajunge o singura viata pentru a citi "oceanul"de carti existente in lume.:)
Dar suntem datori sa incercam macar.
Dupa lecturarea acestor 100 de opere,as zice eu de baza pentru cultura generala,cu siguranta vom dori sa citim din ce in ce mai mult.
Placerea lecturii vine citind,nu?:)

O carte care mie personal mi s-a parut interesanta este 100 cei mai mari scriitori romani elaborata sub egida Uniunii Scriitorilor din Romania.

Iata care sunt acestia:
1. Neagoe Basarab
2. Miron Costin
3. Dosoftei
4. Ion Neculce
5. Dimitrie Cantemir
6. Ion Budai-Deleanu
7. Dinicu Golescu
8. Anton Pann
9. Ion Heliade-Radulescu
10. Costache Negruzzi
11. Grigore Alexandrescu
12. Nicolae Filimon
13. Vasile Alecsandri
14. Petre Ispirescu
15. Alexandru Odobescu
16. Alecu Russo
17. Bogdan Petriceicu-Hasdeu
18. Ion Creanga
19. Ioan Slavici
20. Mihai Eminescu
21. Ion Luca Caragiale
22. Alexandru Macedonski
23. Barbu Delavrancea
24. Duiliu Zamfirescu
25. Alexandru Davila
26. Constantin Stere
27. George Cosbuc
28. Nicolae Iorga
29. Hortensia Papadat-Bengescu
30. Emil Gîrleanu
31. Gala Galaction
32. Mihail Sadoveanu
33. Tudor Arghezi
34. George Bacovia
35. Ion Minulescu
36. Octavian Goga
37. Ion Agârbiceanu
38. George Ciprian
39. Panait Istrati
40. Liviu Rebreanu
41. Vasile Voiculescu
42. Mihail Sorbul
43. Mateiu I. Caragiale
44. Ion Al. Bratescu-Voinesti
45. George Topîrceanu
46. Alexandru Kiritescu
47. Victor Eftimiu
48. Ion Pillat
49. Adrian Maniu
50. Cezar Petrescu
51. Ion Marin Sadoveanu
52. Urmuz
53. Gib I. Mihaescu
54. Camil Petrescu
55. Lucian Blaga
56. Ion Barbu
57. Ion Vinea
58. Tristan Tzara
59. Ionel Teodoreanu
60. Benjamin Fundoianu
61. George Mihail Zamfirescu
62. George Calinescu
63. Alexandru Philippide
64. Anton Holban
65. Zaharia Stancu
66. Tudor Musatescu
67. Dan Botta
68. Ilarie Voronca
69. Pavel Dan
70. Mircea Eliade
71. Mihail Sebastian
72. Mihai Beniuc
73. Geo Bogza
74. Eugen lonescu
75. Emil Cioran
76. Radu Tudoran
77. Eugen Jebeleanu
78. Emil Botta
79. Aurel Baranga
80. Horia Vintila
81. Constantin Virgil Gheorghiu
82. Gellu Naum
83. Horia Lovinescu
84. Ion D. Sârbu
85. Marin Preda
86. stefan Augustin Doinas
87. Eugen Barbu
88. Petru Dumitriu
89. Constantin Chinta
90. Leonid Dimov
91. A.E. Baconsky
92. stefan Banulescu
93. Teodor Mazilu
94. Titus Popovici
95. Dumitru Solomon
96. Nichita Stanescu
97. Nicolae Labis
98. Marin Sorescu
99. Ioan Alexandru
100. Mircea Nedelciu
Imi place mult Arthur Conan Doyle si Agatha Christie. "Cartile pe masa" mi se pare unul dintre cele mai reusite romane ale ei.
bianca86 a scris:

Imi place mult Arthur Conan Doyle si Agatha Christie. "Cartile pe masa" mi se pare unul dintre cele mai reusite romane ale ei.

=D>=D>=D> Am citit multe carti semnate Agatha Christie,dar si A.C.Doyle,cu celebrul detectiv Sherlock Holmes.
Ceea ce mai recomand-P.G.Wodehouse,un maestru al comediei in literatura britanica,autor al seriei cu majordomul Jeeves si domnul Bertie Wooster.

Lectura placuta! :)
Ultima carte citita a fost ,,Martorul" de Simon Tolkien, foarte interesanta. O carte care te tine cu sufletul la gura. Si ,,Promisiune mincinoasa" de Howard Roughan a fost interesanta cu multe rasturnari de situatii.