Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nemulțumire cuantum despăgubire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nemulțumire cuantum despăgubire

Salutări,

Problema mea are legătură cu o despăgubire primită după un deces, si anume: asiguratorul a stabilit pentru fiecare membru un cuantum din suma totală, iar unul se simte neindreptatit (nu este cazul meu). Cum poate proceda si ce se intamplă cu sumele virate? Se poate interveni asupra lor? Ma intereseaza mai putin aspectul moral (membrul respectiv nu mai tinea legatura cu decedatul, dar a fost capricios si pretentios pe parcursul demersului de despagubire), ci doar cel juridic.

Multumesc cu anticipație!
In orice demers in justitie cel care face cererea tb sa isi probeze pretentiile.

Asa ca sansele de reusita se pot aprecia doar in concret, in functie de cum se formuleaza cererea, pe ce temeiuri, cu ce probe isi sustine cererea etc.
Cel care se simte nedreptatit poate face actiune in instanta cu aratarea motivelor de fapt si de drept si cu timbrarea actiunii la valoarea pretentiilor.