Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violență conjugală
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violență conjugală

Dacă tatăl meu este un om violent, alcoolic și abuzează de mama mea, divorțul este alegerea corecta având în vedere ca: locuinta este trecuta pe numele lui, este sigurul care muncește (din pricina faptului ca nu o lasă pe mama sa se angajeze), nu avem unde sa ne ducem (sub nicio forma, chiar nu avem la cine sa apelam), iar mariajul lor durează de peste 20 de ani?
Prin intermediul unui ordin de protectie il puteti evacua pe tata din imobil, chiar daca este proprietatea acestuia.

Sau puteti parasi locuinta si il obliga pe tata sa plateasca costurile unei locuinte temporare (tot prin ordinul de protectie). Mama se v aputea angaja si plati ulterior costurile unei locuinte inchiriate. Existe si centre de primire/ajutor, unde in afara de consiliere psihologica mama poate primi si sprijin in gasirea unui loc de munca.

Tatal poate fi obligat la internare/ dezalcolizare prin decizie data in ordinul de protectie.

Ordinul va contine in principal interdictia tatalui de a se apropia de mama si de copil, avand in vedere violentele exercitate. Pentru a avea succes in acest demers ar tb sa aveti ceva poze, inregistrari audio-video, martori dc e posibil, certificat medico-legal. Puteti solicita si un avocat din oficiu care sa va sprijine in acest demers daca nu angajati un avocat ales.

Divortul este o alta situatie care evident va tb rezolvata.