avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor - repunere pe rol a actiunii de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor - repunere pe rol a actiunii de divort

Buna ziua , numele meu este Florentina. Am nevoie de un ajutor din partea dv`tra - nevand posibilitatea - resursele necesare- pt a-mi angaja un avocat care sa ma reprezinte la procesul de divort pe care l-am depus in urma cu cateva luni.
Procesul dateaza din ianuarie 2009- au existat 2 infatisari- la cea de`a 2 `infatisare -mai2009- paratul - respectiv tatal copilului - a refuzat divortul - pe motiv ca doreste impacarea. El a fost asistat de avocat. Am acceptat - si nu ne--am mai prezentat la proces- avocatul lui ne-a recomandat sa nu luam parte la infatisare.
Dupa cateva luni de `impacare` - doresc repunerea pe rol a actiunii de divort - cf art.245 c procedura civila- am citit ca am acest drept . Paratul nu a mai contribuit la intretinerea minorei din dec. 2008.
Cum pot sa repun pe rol procesul ? Nu imi permit sa fiu asistata de avocat - nu am resursele financiare necesare - sunt salariata si imi cresc singura copilul.
Daca ma puteti ajuta sa imi spuneti ce anume trebuie facut in acest caz. Stiu ca trebuie sa fiu de acord cu programul de vizita , desi sunt impotriva din motive intemeiate- accidente sub influenta bauturii ar fi unul dintre ele- dar nu cunosc legile si nu stiu de cate ori sunt obligata sa-i arat copilul .- ce program sa scriu .
Multumesc anticipat , cu respect, Florentina.
Cel mai recent răspuns: Florentina M , utilizator 17:22, 19 Septembrie 2009
Buna ziua,

ar trebui sa va asigurati ca dosarul este suspendat; in mod normal atunci cand reclamantul din divort nu se prezinta, cererea sa se respinge ca nesustinuta;

in cazul in care asa stau lucrurile, urmeasa sa formulati o noua cerere de divort;
daca insa instanta a suspendat dosarul, veti depune prin registratura sau cu posta, indicand numarul de dosar, o cerere prin care solicitati repunerea pe rol a dosarului; veti fi obligata sa achitati si 1/2 din taxa initiala de timbru;

Cu stima,
Avocat Boncu
Buna ziua , am fost la Judecatorie si scria - Dosar suspendat - cauza lipsa parti . Ma gandesc ca in cazul in care era respins - ar fi scris acest lucru . Cererea de repunere pe rol o voi depune saptamana urmatoare -atasez taxa de timbru- - (19lei?- din cate tzin minte am platit in jur de 39lei la deschiderea procesului). Dupa ce depun acesata cerere - va urma infatisarea -pot depune atunci cererea cu programul de vizita- sau pot face acest lucru acum odata cu repunerea pe rol?
costiboncu a scris:

Buna ziua,

ar trebui sa va asigurati ca dosarul este suspendat; in mod normal atunci cand reclamantul din divort nu se prezinta, cererea sa se respinge ca nesustinuta;

in cazul in care asa stau lucrurile, urmeasa sa formulati o noua cerere de divort;
daca insa instanta a suspendat dosarul, veti depune prin registratura sau cu posta, indicand numarul de dosar, o cerere prin care solicitati repunerea pe rol a dosarului; veti fi obligata sa achitati si 1/2 din taxa initiala de timbru;

Cu stima,
Avocat Boncu

Buna ziua , am fost la Judecatorie si scria - Dosar suspendat - cauza lipsa parti . Ma gandesc ca in cazul in care era respins - ar fi scris acest lucru . Cererea de repunere pe rol o voi depune saptamana urmatoare -atasez taxa de timbru- - (19lei?- din cate tzin minte am platit in jur de 39lei la deschiderea procesului). Dupa ce depun acesata cerere - va urma infatisarea -pot depune atunci cererea cu programul de vizita- sau pot face acest lucru acum odata cu repunerea pe rol?
Taxa este de 19,50 lei. Iar programul de vizita in puteti prezenta la termen.
Insa am o nelamurire. Mai locuiti impreuna cu fostul sot? sau macar ati incercat sa va impacati dupa ultima infatisare?
Buna ziua,

daca fetita este la dvs., tatal este cel care trebuie sa ceara program de vizitare; numai in cazul in care apreciati ca instanta va incredinta minora catre tatal sau, aveti nevoie de cererea pentru program de vizitare;

dupa depunerea cererii de repunere pe rol veti primi citatie in care vi se va indica termenul cand aveti infatisare;

Succes!
Avocat Boncu

Alte discuții în legătură

Custodia copilului ciobanuma@yahoo.com ciobanuma@yahoo.com Doresc sa stiu in ce conditii si ce sanse a-si avea sa castig custodia copilului , daca in cererea de divort am fost de acord sa ramana fetita cu tatal ... (vezi toată discuția)
Drept de vizita??? anna_mama_singura anna_mama_singura sunt in proces cu tatal copilului meu,din luna februarie...nu am fost casatoriti,de 10 luni o cresc singura,nu m-a ajutat financiar si nici nu a cautat fetita ... (vezi toată discuția)
Renuntare custodie. ContSters200656 ContSters200656 Buna seara, Am o intrebare. Sunt in curs de divort cu 2 copii. fata are 10 ani baiatul 4 ani. pentru a scuti fata de a merge in fata instantei am hotarat ca ... (vezi toată discuția)