avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termenul limita.....?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termenul limita.....?

Exista un termen limita pentru actionarea in judecata a unei firme, pentru nerespectarea drepturilor cuvenite din contractul colectiv de munca?
Este acesta litigiu de munca?
La ce tribunal trebuie sa ma adresez, unde am eu domiciliul sau unde este firma?
Mersi!
Cel mai recent răspuns: gia1ok , utilizator 15:27, 28 Decembrie 2005
1.Termenul in care pot fi solicitate drepturi banesti de la angajator este termenul general de prescriptie de 3 ani.
2. Acesta este un litigiu de munca si actiunea nu se timbreaza.
3. Instanta competenta este Tribunalul de la domiciliul reclamantului.
1.Termenul in care pot fi solicitate drepturi banesti de la angajator este termenul general de prescriptie de 3 ani.
2. Acesta este un litigiu de munca si actiunea nu se timbreaza.
3. Instanta competenta este Tribunalul de la domiciliul reclamantului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog lamuriti-ma! maryus75 maryus75 Din data de 27.04 am fost disponibilizat conform art.65,lit.1 ,si am facut o cerere prin care solicitam angajatorului sa-mi plateasca si un salar compensator ... (vezi toată discuția)
Solicitare drepturi banesti in urma concedierii cf. art.65 din codul muncii EddieM EddieM Buna ziua tuturor, Am fost concediat la sfarsitul anului trecut ca urmare a restructurarii firmei al carei angajat eram, asadar cf. art.65 din CM. Deoarece ... (vezi toată discuția)
Termen de solicitare drepturi banesti tibibu tibibu Buna, Dupa ce am fost concediat incepand cu 1 octombrie 2007, am observat ca pe parcursul ultimilor ani de activitate nu mi-au fost platite toate drepturile ... (vezi toată discuția)