Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termenul limita.....?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termenul limita.....?

Exista un termen limita pentru actionarea in judecata a unei firme, pentru nerespectarea drepturilor cuvenite din contractul colectiv de munca?
Este acesta litigiu de munca?
La ce tribunal trebuie sa ma adresez, unde am eu domiciliul sau unde este firma?
Mersi!
1.Termenul in care pot fi solicitate drepturi banesti de la angajator este termenul general de prescriptie de 3 ani.
2. Acesta este un litigiu de munca si actiunea nu se timbreaza.
3. Instanta competenta este Tribunalul de la domiciliul reclamantului.
1.Termenul in care pot fi solicitate drepturi banesti de la angajator este termenul general de prescriptie de 3 ani.
2. Acesta este un litigiu de munca si actiunea nu se timbreaza.
3. Instanta competenta este Tribunalul de la domiciliul reclamantului.