avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inmatriculare masina primita prin donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inmatriculare masina primita prin donatie

Buna ziua, am depus actele pentru radierea unui auto personal la cererea propietarului, urmand sa vad ce fac cu el dupa ce il radiez. Intre timp o cunostinta m-a rugat sa i dau ei autoturismul.
Intrebarea mea este : daca ii fac act de donatie el poate sa inmatriculeze masina inainte sa o radiez si de la primarie ( eu am depus actele la politie urmand sa duc la primarie documentul pe care il primesc de la politia rutiera).
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 19:49, 20 Mai 2020
Bunul mobil pentru care ati desfasurat demersuri pentru radiere din evidenta fiscala va apartine ,detineti calitatea de proprietar a acestuia ?
Daca detineti calitatea de proprietar al vehiculului,puteti sa incheiati contract de donatie,in baza caruia beneficiraul poate demara procedura de inmatriculare vehicul



ynocentta a scris:

Bunul mobil pentru care ati desfasurat demersuri pentru radiere din evidenta fiscala va apartine ,detineti calitatea de proprietar a acestuia ?
Daca detineti calitatea de proprietar al vehiculului,puteti sa incheiati contract de donatie,in baza caruia beneficiraul poate demara procedura de inmatriculare vehicul








Cum se procedează mai exact? Donatorul mai oferă fiscalul? Cum se înmatriculează după? Care sunt pașii?
Buna ziua,am făcut Nr roșii la o masina și din cauza ca am niște datorii la primărie nu o pot imatricula,dacă fac donație pe sotie se poate imatricula fără fiscal?multumesc frumos
Nu se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa radiez un autoturism vandut bybycom bybycom Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Acum 1 an am vandut o masina iar noul proprietar nu a trecut-o pe numele lui stiu asta pentru ca ... (vezi toată discuția)
Radiere auto LidiaStoicu LidiaStoicu Imi puteti da un exemplu de cerere pentru radierea unui autoturism din circulatie? Am vandut acum 4 ani un autoturism,am facut contract,actele originale le-am ... (vezi toată discuția)