Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inmatriculare masina primita prin donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inmatriculare masina primita prin donatie

Buna ziua, am depus actele pentru radierea unui auto personal la cererea propietarului, urmand sa vad ce fac cu el dupa ce il radiez. Intre timp o cunostinta m-a rugat sa i dau ei autoturismul.
Intrebarea mea este : daca ii fac act de donatie el poate sa inmatriculeze masina inainte sa o radiez si de la primarie ( eu am depus actele la politie urmand sa duc la primarie documentul pe care il primesc de la politia rutiera).
Multumesc!
Bunul mobil pentru care ati desfasurat demersuri pentru radiere din evidenta fiscala va apartine ,detineti calitatea de proprietar a acestuia ?
Daca detineti calitatea de proprietar al vehiculului,puteti sa incheiati contract de donatie,in baza caruia beneficiraul poate demara procedura de inmatriculare vehicul

ynocentta a scris:

Bunul mobil pentru care ati desfasurat demersuri pentru radiere din evidenta fiscala va apartine ,detineti calitatea de proprietar a acestuia ?
Daca detineti calitatea de proprietar al vehiculului,puteti sa incheiati contract de donatie,in baza caruia beneficiraul poate demara procedura de inmatriculare vehicul

Cum se procedează mai exact? Donatorul mai oferă fiscalul? Cum se înmatriculează după? Care sunt pașii?
Buna ziua,am făcut Nr roșii la o masina și din cauza ca am niște datorii la primărie nu o pot imatricula,dacă fac donație pe sotie se poate imatricula fără fiscal?multumesc frumos
Nu se poate.