Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare cumparare apartament

am incheiat o promisiune bilaterala v-c si la data cand am incheiat-o nu am pus termen pt trimitere acte necesare obtinerii creditului bancar (prima casa), la incheiere ni s a spus ca se va rezolva pb cu cf ( are ipoteca si nu este grevat de niciunfel de sarcini, ipoteca este in curs de radierein baza declaratiei notariale nr..... intrucat suma a fost restituita), noi am semnat antecontractul in 07.04 si nici azi 28.04 nu am primit cf curat (la sarcini exista mentiunea : Drept de preemtiune la instrainarea creantei), juristii de la banca nu pun viza daca nu este liber de sarcini, deci nu pot obtine creditul, vanzatorul promite verbal ca se rezolva , stabileste date pe care nu le respecta, avansul o sa l dau dupa ce primesc cf -ul curat, deci nu este dat avansul, dar eu nu stiu ce sa mai fac sa obtin cf-ul curat si daca mai am nevoie de acte si nu mi le trimit la timp, in maxim 3 luni trebuie incheiat c-v final,
intrebarea este daca pot sa "rup" antecontractul incheiat sau ce sa fac ? imi este teama ca imi trimit cf-ul curat intrun final si restul actelor nu le primesc la timp pt a primi creditul si raman fara credit (se termina fondurile la prima casa), nu mai am incredere in ei, multumesc
neli_rebe, utilizator
Era normal ca la incheierea primisiunii bilaterale de cumparare vanzare bun imobil,or dv sa impuneti ,or notarul sa prevada pe langa obiectul promisiunii,inclusiv termene si clauze asiguratorii pentru partile contractante
Solicitati notarului sa incheie act aditional la promisiunea bilaterala de vanzare bun imobil in care sa se precizeze concret termene ,drepturi si obligatii ce revin partilor-inclusiv posibiltatea acordarii de daune in cazul nerespectarii termenelor convenite