Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare si cadastru fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare si cadastru fara succesiune

Se poate face cadastru si intabualre, de catre sotul supravietuitor, copropietar, fara ca sa fi facut, mai intai, succesiune sau partaj cu copiii defunctului dintr-o casatorie anterioara (cei doi soti neavand copii impreuna)?
Buna ziua,
NU dar e de preferat ca acea succesiune sa se dezbata cat mai repede si sa se solicite si iesirea din indiviziune pentru ca toata lumea sa fie linistita.
Puteti sa intabulati insa va fi intabulat pe numele dvs. si al sotului decedat(coproprietari, inteleg), nu doar pe numele dvs. Am avut un caz similar cu propria succesiune si exact asa am procedat. Apoi am facut succesiunea si am vandut. Insa eu eram unica mostenitoare. Nu e foarte ok, sa zic asa, dar se poate.Oricum, ca sa dispuneti de bun va trebui sa faceti succesiunea. Iar de intabulat nu puteti intabula decat conform actului de proprietate pe care il aveti si din care inteleg ca rezulta starea de coproprietate.