avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce legi pot invoca pentru aparare in cazul parcarii ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce legi pot invoca pentru aparare in cazul parcarii ?

Am fost amendata pentru parcare (langa casa) la 20 m (si nu 25) de trecere si 85 cm de trotuar lasat (si nu 100). Am depus plangere si voi merge sa ma apar.
Am vreo sansa, este vreo lege pe care s-o invoc in aparare? Deoarece e clar ca e vorba de exces de zel al noului agent.
Toti vecinii au fost amendati in doua luni cat n-au fost ei amendati in 25 ani!
:(
Cel mai recent răspuns: Roraican , utilizator 23:42, 4 Mai 2017
Nu aveti ce lege sa invocati atat timp cat ceea ce ati facut este ilegal.

Treaba cu 1 metru lasat liber, este valabila atunci cand prin indicatoare este stabilit ca in zona aveti voie sa parcati cu 2 sau 4 roti pe trotuar.

In lipsa acestor indicatoare:
[ link extern ]
este interzisa parcarea pe trotuar.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Mai 2017
raduhanta, utilizator
Multumesc!
Ar mai fi de adaugat ca politistul ne amendeaza in doua, trei sau mai multe zile la rand masinile stationate, fara ca macar sa ne indice prin ceva ca am fost amendati. Primim tarziu, prin posta, cate doua, trei, solicitari de acte, in vederea alcatuirii procesului verbal.
In privinta asta cetatenii chiar n-au nimic care sa-i apere? Mi se pare extrem de abuziv. Mai ales ca in acelasi loc parcam de 25 de ani si nimeni altcineva nu ne-a zis nimic.
Cand acel politist este inlocuit cu altii, chiar ei parcheaza acolo unde celalalt ne tot amendeaza.
La noi nu e obligatoriu fluturasul pe parbriz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc ... iamchaos iamchaos Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc de parcare, dar blochează trotuarul cu partea din spate a mașinii? În zona mea, a ajuns ... (vezi toată discuția)
Contraventie - parcare pe trotuar Nightmareo6 Nightmareo6 Buna ziua , Am si eu o problema , astazi in Cluj Napoca am intrat pana la banca sa rezolv ceva si din lipsa unui loc de parcare , am parcat pe trotuar ... (vezi toată discuția)
Am primit o comunicare în parbrizul mașinii de la poliția ... Silviu Berculeanu Silviu Berculeanu Am primit o comunicare în parbrizul mașinii de la poliția locală sector 1 București prin care spune că mașina a fost depistată staționând ... (vezi toată discuția)