Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce legi pot invoca pentru aparare in cazul parcarii ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce legi pot invoca pentru aparare in cazul parcarii ?

Am fost amendata pentru parcare (langa casa) la 20 m (si nu 25) de trecere si 85 cm de trotuar lasat (si nu 100). Am depus plangere si voi merge sa ma apar.
Am vreo sansa, este vreo lege pe care s-o invoc in aparare? Deoarece e clar ca e vorba de exces de zel al noului agent.
Toti vecinii au fost amendati in doua luni cat n-au fost ei amendati in 25 ani!
:(
Nu aveti ce lege sa invocati atat timp cat ceea ce ati facut este ilegal.

Treaba cu 1 metru lasat liber, este valabila atunci cand prin indicatoare este stabilit ca in zona aveti voie sa parcati cu 2 sau 4 roti pe trotuar.

In lipsa acestor indicatoare:
[ link extern ]
este interzisa parcarea pe trotuar.
raduhanta, utilizator
Multumesc!
Ar mai fi de adaugat ca politistul ne amendeaza in doua, trei sau mai multe zile la rand masinile stationate, fara ca macar sa ne indice prin ceva ca am fost amendati. Primim tarziu, prin posta, cate doua, trei, solicitari de acte, in vederea alcatuirii procesului verbal.
In privinta asta cetatenii chiar n-au nimic care sa-i apere? Mi se pare extrem de abuziv. Mai ales ca in acelasi loc parcam de 25 de ani si nimeni altcineva nu ne-a zis nimic.
Cand acel politist este inlocuit cu altii, chiar ei parcheaza acolo unde celalalt ne tot amendeaza.
La noi nu e obligatoriu fluturasul pe parbriz?