avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transfer sportiv fara contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transfer sportiv fara contract

Speta: un sportiv (handbalist) fara contract, junior II, ce doreste a se transfera la un alt club.
Clubul il doreste gratis sau pe cat mai putin.
Ce se poate face pentru a se realiza transferul, acesta fiind in folosul sportivului pentru cresterea tehnica si a sanselor de evolutie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:10, 2 Mai 2017
Regulamentul de transferari al F.R. Handbal
VI.3.Jucatorii seniori fara contract se pot transfera numai pe baza Cererii de transfer (nascuti inainte de 01.07.1993).

VI.4. Jucatorii juniori fara contract se pot transfera astfel :
- pe baza Cererii de transfer si numai cu acordul clubului posesor (CTR)

- pe baza Cererii de transfer si a dovezii platii catre clubul posesor a sumei reprezentand grila de formare ( in lei la cursul din ziua platii)
a - 2.000 euro, juniori in primul an de juniorat III
b - 3.000 euro, juniori in anul doi de juniorat III
c - 4.000 euro, juniori in primul an de juniorat II
d - 5.000 euro, juniori in anul doi de juniorat II
e - 6.000 euro, juniori in primul an de juniorat I
f - 7.000 euro, juniori in anul doi de juniorat I

- pe baza Cererii de transfer pentru jucatorii juniori aflati in situatia prevazuta la art. X.3.( nu a jucat 12 luni).


„CTR” se refera la Certificatul de Transfer in Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare contract sportiv minor federatie sportiva jondoe1 jondoe1 Buna ziua, intrebarea mea este: Un contract de jucator[sportiv] se considera in continuare valabil daca federatia modifica date din contract fara a se face ... (vezi toată discuția)
Legitimație club fotbal NewName NewName Bună ziua!Am și eu o întrebare.O jucătoare de fotbal dorește să plece de la clubul la care este legitimată la un alt club.Cum poate proceda,dacă ... (vezi toată discuția)
Legitimatie club fotbal tilvarionut tilvarionut Buna ziua! Imi cer scuze daca am postat in sectiunea gresita, insa nu stiu exact unde s-ar incadra mai bine acest subiect. Un jucator de 12 ani este ... (vezi toată discuția)