Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Schimbare producator echipament in cadrul unui ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Schimbare producator echipament in cadrul unui contract de executie si proiectare lucrari

Buna ziua,
In cadrul unu contract de executie si proiectare ( impreuna ) in cadrul licitatiei ( procedura simplificata , in 2016 ) s-a ofertat un tip de aparat de climatizare care respecta 100% caracteristicile din caietul de sarcini.
In caietul de sarcini insa caracteristicile erau "utopice", dar si incorecte pentru zona unde se afla obiectivul de investitie.
In cadrul unei solicitari de clarificari, ofertantul ( declarat apoi castigator ) raspuns la o clarificare ca echipamentul produs de producatorul X respecta 100% caracteristicile ( prin raspuns chiar de la furnizor ).
Acum, in proiectul tehnic elaborat de un membru al asocierii castigatoare, proiect aprobat de ordonatorul de credite ( consiliu judetean ), s-a schimbat producatorul echipamentului cu un nou producator Y. Noul echipament respecta si el necesitatea beneficiarului, insa nu are aceleasi caracteristici din caietul de sarcini, care erau gresite si imposibil de respectat .
Cum se poate legal schimba producatorul, avand in vedere ca acum, comisia tehnica din cadrul beneficiaurlui nu doreste aprobarea schimbarii, desi aceasta s-a facut pe baza unor breviare de calcul si studii necesare proiectului tehnic ( studii si breviare care nu au fost elaborate in faza de Studiu de fezabilitate, ele nefiind necesare in acel moment?).
MULTUMESC!
lucrati pe contract FIDIC?
E contract proiectare si executie. Nu cred ca e FIDIC