Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor de catre parinti ascendetului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor de catre parinti ascendetului

Buna, am si eu o speta,as dori sa stiu in mare cam care sunt pasii de urmat intr-o asemenea situatie : 1- exista un copil minor de 4 ani, care este ingrijit de catre bunica sa in acest moment 2- parintii sai nu mai vor sa auda de acesta, nu il doresc, nu mai vor sa aiba de a face cu el deloc si ar fi de acord sa-l ia in intretinere bunica acestuia.
Va multumesc anticipat.
MarinescuO, utilizator
Raspundere penala ar exista dar trebuie facuta plangere penala.
Incadrarea ar fi pe art 305 c. pen.
Dar depinde de mai multe lucruri pentru ca sa fie vorba de aceasta infractiune.
Copilul nu a fost dorit inca de la inceput si de la varsta de 4-5 luni traieste cu bunicii lui,crescut de ei.Sunt cazuri si mai grave, este normal sa ne indignam, dar nu vad ce vina ar avea un avocat.Acesta dimpotriva incearca sa ajute, ca acel copil sa traiasca intr-un mediu bun si legal, sa gaseasca cea mai buna solutie,pentru cei care il doresc pe acel copil.